reklama

Vážme si Šafko

Predbehli sme západ! V počte metrov štvorcových nákupných centier na obyvateľa Bratislava kope najvyššiu ligu, sme európska elita - s 1085 m2 nákupných plôch na 1000 obyvateľov sme za sebou nechali Prahu a Budapešt, ale aj Londýn, Berlín alebo Kodaň. S množstvom kancelárskych budov a iných polyfunkčných objektov na tom tiež nebudeme zle, developersky boom Bratislavu nešetril a po kríze ani šetriť nebude. River Parky, Zuckermandle, 6-prúdovka pri nábreží, ide sa! Akurát sa mi zdá, že rozdiel medzi európskou metropolou a postsovietskou perifériou nebude v počte nákupných centier, ale v kvalite a funkčnosti verejného priestoru a tam naše námestia hnijú v poslednej okresnej lige.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (45)
Šafko
Šafko (zdroj: Robert Szabó)

Šafko bolo roky jedno z nich - zakonzervovaná, mŕtva plocha, skanzen symbolizujúci biedu toho, kam sme sa za 25 rokov pohli v prístupe k verejnému priestoru. Posprejované novinové stánky s cigaretami a alkoholom, kiosky s kebabmi a hotdogmi, relikty dávnych čias, ktoré si turisti fotia so solidárnym úsmevom na perách. Za nimi prázdna plocha s rozbitými asociálmi na rozbitom betóne. Vedľa napríklad historická budova Univerzity Komenského, študentská mekka, jeden by si povedal, že tam to musí žiť...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pasivita a nečinnosť tu nikomu nevadí, ale keď sa niekto začne angažovať a na vlastné triko rozvíjať niečo, čo roky iba hnije, nevyhnutne narazí. Ale nechcem do tejto diskusie prispievať iba jednostranným výlevom a úplne chápem, že nie každému sa musí páčiť to, čo sa páči mne. Téma je to ale zásadná a diskusia by mala byť dôsledna, pretože toto sa netýka len Šafka ako takého, ale je to o tom, ako si predstavujeme a čo pre nás znamená verejný priestor v centre hlavného mesta. 

Verejná mienka vs. lokálna mienka

Skupine občanov sa podarilo vyvolať dojem, že oživenie Šafka kontajnermi, ktoré tam priniesol Kontakt, nemá podporu miestnych. Objavila sa petícia s cca 150-imi podpismi a nejaké podnety poslancom. Neviem či toto je dosť na to, aby sa dalo povedať, že projekt nemá podporu miestnej komunity. Isté je, že sa nejakým ľudom nepáči, ale na druhej strane tí, ktorím sa páči, nebudú posielať podnety starostovi alebo spisovať petície, ale radšej sa vyjadria napríklad na Facebooku. Toto urobilo 5100 ľudí, ktorí lajkli Šafko a 1000 ľudí, ktorí zdielali text Karola Kolčára na podporu Šafka.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Rozhodnutie ohľadom budúcej podoby Šafka sa netýka len miestnych alebo len staromešťanov. Šafko je ikonické bratislavské námestie a jeho podoba sa týka všetkých Bratislavčanov a ľudí zo širšieho okolia, ktorí sem dochádzajú. Študent z priľahlej Univerzity Komenského nemusí byť staromešťan, ale poteší ho, ak bude môcť svojmu kamarátovi z Erazmu ukázať, že v jeho meste existujú zaujimavé a osobité miesta.

Je jasné, že názor verejnosti je klúčový pre budúcu podobu Šafka. Ale námestie v centre hlavného mesta je niečo iné ako kus zeme niekde medzi panelákmi na sídlisku. Zdá sa mi, že špecifický záujem lokálnej komunity (alebo len zopár jej najhlučnejších kriklúňov) o ticho a kľud v tomto priestore, príliš ľahko prehlušil záujem ostatných Staromešťanov, Bratislavčanov a vôbec celého Slovenska na tom, aby centrum nášho hlavného mesta bolo atraktívne a príťažlivé pre svojich obyvateľov a návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nie kontajnery - ticho a kľud do Starého mesta!

Naozaj si nemyslím, že tie kontajnery sa musia páčit každému, ale tvrdiť, že nepatria do Starého mesta len preto, že sú to lodné kontajnery, je z môjho pohľadu konzervativizmus najtvrdšieho kalibru, za ktorý by sa nemusela hanbiť ani Aliancia za rodinu. Takéto využitie recyklovaných lodných kontajnerov nie je žiadny hipsterský výstrelok, žiadna snaha odlíšiť sa a byť silou mocou iný, ony majú svoje celkom prozaické, praktické výhody, ktoré pochopili od Viedne, cez Berlín až po Tokio, a pre ktoré sú také obľúbené vo svete. Sú ekologické, ekonomické, dá sa z nich relatívne jednoducho urobiť plnohodnotný priestor za zlomkovú cenu oproti bežnej stavbe, sú flexibilné, dajú sa ľahko presúvať a vedia obohatiť priestor spôsobom, ktorý je nedefinitívny a nedeštruktívny. A takto poskytujú zaujimavý a hlavne lacný priestor ľuďom, ktorí by si ho inak v drahom centre mesta nevedeli dovoliť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi najvýraznejšia výtka voči kontajnerom na Šafku je už spomínaný ruch a hluk. Ak sa na Šafku naozaj objavili prípady, kedy sa nedodržiaval nočný kľud a mali na tom podiel ľudia zo Šafka, je to chyba. Podľa mňa ľudia z neziskoviek, design shopov, alebo kávičkári nebudú mať ambíciu organizovať tažké, nočné žúry keďže ich aktivity sú z povahy veci hlavne denné alebo večerné a tak by to aj malo byť. Na druhej strane skôr či neskôr sa asi bude treba pustiť do neľahkej úlohy a začať vysvetlovať niektorým staromešťanom, že Bratislava síce nie je Berlín, ale nie je to ani Kalinkovo. A že aby ticho a kľud boli hlavnou prioritou v centre hlavného mesta, ktorej má nekompromisne ustupovať všetko ostatné, to sa podobá skôr na Kocúrkovo. 

Kritizujme proporčne

Šafko je kritizovateľné. Dá sa debatovať o jeho komunikácii, dá sa polemizovať o tom, čo by v kontajneroch malo a mohlo byť a čo by nemalo a nemuselo, dá sa viac bazírovať na dodržiavaní nočného kľudu a viac načúvať pripomienkam miestnych. Niekto sa tam nemusí cítiť úplne “doma”, niekomu sa nepáčia samotné kontajnery, inému ich farba. Rozumiem tomu, ale prosím, skúsme tú kritiku vždy proporčne primeriavať k tomu ako vyzerajú ostatné námestia a verejné priestory v Bratislave. Skúsme ju citlivo zvažovať a brať na zreteľ, čo bolo na Šafku doterajších 25 rokov a čo tam s najväčšou pravdepodobnosťou bude, ak tie kontajnery zmiznú. Staré, známe, betónové nič, alebo garáž, alebo panelák. Ak by bolo na stole ucelené, koncepčné a zaujimavé riešenie, ktoré by nový starosta mienil presadiť v dohľadnej dobe, nečítali by ste práve tento blog.

Nový starosta pán Števčík nepredostrel svoje výhrady ľuďom zo Šafka, nesnažil sa konštruktívne kritizovať, formovať a tvarovať budúcu podobu Šafka, byť mediátorom, ktorý sa domáha kompromisov. Prvá vec, s ktorou chce zahviezdiť po príchode do úradu je, že rovno zruší to, čo na Šafku stihlo vyrásť. Bez predloženia alternatívy a ešte predtým, ako to dostalo šancu naplno sa rozbehnúť. Bude to jasný signál od nového starostu a náčrt jeho vízie Starého mesta ako utlmenej, pridusenej, komornej noclahárne, kde nedajbože aby sa niečo dialo. Roky neúnavne oponujem všetkým tým, ktorí nariekajú, že toto je diera, že sa to tu nedá, a že treba odíst. Ale teraz mi dochádza reč.

Vraj je po novom roku dohodnuté stretnutie nového starostu Starého mesta s ľuďmi zo Šafka. Pán starosta, do nového roka by som vám týmto chcel popriať veľa šťastia, zdravia a zdravého úsudku.

(Doplnené 2.1.2015): Ak by ste chceli podporiť projekt Šafko, tu je petícia.


 

Jakub Goda

Jakub Goda

Bloger 
  • Počet článkov:  5
  •  | 
  • Páči sa:  0x

3d grafik venujúci sa vizuálnym efektom, postprodukcii a reklamným vizuálom, bežne sa motajúci medzi filmármi a reklamármi. Občas si niekde odskočím, pracovne alebo cestovne a naposledy som si odskočil na štúdium Philosophy, Politics and Economics na University of York v UK. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu