Viete, čo majú spoločné Igor Rattaj (J&T) a Miroslav Trnka (Eset)?

Autor: Jakub Goda | 6.5.2014 o 2:39 | (upravené 6.5.2014 o 17:12) Karma článku: 19,18 | Prečítané:  39354x

Absolútne nič. V posledných dňoch sa v Hospodárskych novinách objavili dva rozhovory so známymi podnikateľmi a predstaviť si väčší kontrast, ako je medzi týmito dvoma pánmi, sa hádam ani nedá. Igor Rattaj si v rozhovore poťažkal, že J&T u nás nemá veľmi pozitívny obraz a preto sa im ťažšie získava podpora od štátu. Tvrdí, že nevie čím to je a rečnícky sa pýta: "Závisť?"

Novinárka veľmi správne kontrovala spomenutím Miroslava Trnku, zakladateľa Esetu, s ktorým bol rozhovor v hospodárskych novinách týžden predtým, a ktorý podobné problémy s verejným obrazom nemá. Rattaj toto odbil s tým, že Trnka zarába hlavne mimo SR a málokto ho tu poriadne vníma.

 

Tak napríklad ja ho celkom vnímam, pan Rattaj, a vnímam aj to, že rozbieha nadáciu, ktorá bude bojovať s korupciou a v Trnave zakladá kultúrne centrum Malý Berlín. Zatiaľ čo Vy fňukáte, že možno nedostanete pomoc od štátu na váš Krtkoland, pričom sem-tam sa názov J&T objavuje vo vlastnostiach nejakého toho vládneho dokumentu napríklad ku kúpe akcií SPP.

Miroslav Trnka so svojimi partnermi postavili Eset na zelenej lúke a vybudovali z neho špičkovú, globálnu IT firmu, o ktorej som nikdy nepočul v súvislosti s akýmikoľvek obchodmi so štátom. J&T sa dlhodobo a opakovane spomína v súvislosti s rôznymi podozrivými, podivnými štátnymi zákazkami. Patrik Tkáč z J&T obhajoval pred rokmi v Lampe mečiarovské budovanie "slovenskej kapitálotvornej vrstvy"...

O J&T sa tiež zvyklo písať v súvislosti napríklad s konským pólom v Tatrách za účasti takých prominentov ako je Ivan Lexa alebo pri príležitosti vášho narodeninového žúru, kde zase zrejme nemohol chýbať Fedor Flašík, koncert Elánu, dary v podobe dvojtonových sôch levov a celé to vyšlo (podľa bulváru) obyčajných milión eur. Nevkusná megalománia je typická aj pre väčšinu vaších developerských projektov od River Parku až po Tatry - rúbete si to hlava-nehlava.

Nedávno bol s Vami rozhovor aj v Trende, kde ste na margo svojích preferovaných klientov v Tatrách povedali aj toto: „Ubytujú sa na týždeň, dve malé deti, to je kopec problémov, potrebujú lyžiarsku školu, zídu dve jazdy a končia. To znamená nesmrdia mi na zjazdovke, sedia v bufete. Sú omnoho lepší ako lyžiari, ktorí o pol ôsmej stoja pred lanovkou s lyžami a o štvrtej povedia, dal som 26 jázd, jedna ma vyšla na štyri koruny. Takých radi nemáme." Po kritických reakciách ste to po dohode s novinármi zmenili a napriek tomu, že je to neštandardné, v tlačenej verzii sa objavila vaša pozmenená, diplomatická odpoveď. Ale nahliadnutiu do vašej podnikateľskej duše ste už nezabránili. Tá veta utkvela v pamäti.

Z rozhovoru s pánom Trnkom som si na druhej strane zapamätal napríklad to, že sa plánuje venovať charite, s filantropickým prístupom prevádzkuje sympatickú kaviareň a celkovo sa snáží oživiť mesto v Trnave a transformovať ho na mesto kultúry a kreatívneho priemyslu.

Ťažko povedať, možno sú tu naozaj aj ľudia, ktorí Vás nemajú radi jednoducho preto, že Vám závidia. Ale mnohí Vás nemusia možno preto, lebo sa správate ako burani a symbolizujete im ranný, zdivočelý, kovbojský kapitalizmus 90-tych rokov, z ktorých akoby ste nevyrástli. A ľudia ako Miroslav Trnka ukazujú, že to tu už proste nie je štandard. Jemu preto fandím, držím palce a prajem veľa úspechov s podnikaním, Esetom, nadáciou aj s Malým Berlínom. S Vami, pán Rattaj, je to komplikovanejšie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

DOMOV

Minúta po minúte: Mediálny výbor čaká ešte Ťapáková a Dírer

O post šéfa zabojuje deväť kandidátov.

DOMOV

Publicista sa pripútal reťazou, nechce návrat komunistickej tabule

Niektorí obyvatelia ju nechcú späť.


Už ste čítali?