Viete, čo majú spoločné Igor Rattaj (J&T) a Miroslav Trnka (Eset)?

Autor: Jakub Goda | 6.5.2014 o 2:39 | (upravené 6.5.2014 o 17:12) Karma článku: 19,18 | Prečítané:  39402x

Absolútne nič. V posledných dňoch sa v Hospodárskych novinách objavili dva rozhovory so známymi podnikateľmi a predstaviť si väčší kontrast, ako je medzi týmito dvoma pánmi, sa hádam ani nedá. Igor Rattaj si v rozhovore poťažkal, že J&T u nás nemá veľmi pozitívny obraz a preto sa im ťažšie získava podpora od štátu. Tvrdí, že nevie čím to je a rečnícky sa pýta: "Závisť?"

Novinárka veľmi správne kontrovala spomenutím Miroslava Trnku, zakladateľa Esetu, s ktorým bol rozhovor v hospodárskych novinách týžden predtým, a ktorý podobné problémy s verejným obrazom nemá. Rattaj toto odbil s tým, že Trnka zarába hlavne mimo SR a málokto ho tu poriadne vníma.

 

Tak napríklad ja ho celkom vnímam, pan Rattaj, a vnímam aj to, že rozbieha nadáciu, ktorá bude bojovať s korupciou a v Trnave zakladá kultúrne centrum Malý Berlín. Zatiaľ čo Vy fňukáte, že možno nedostanete pomoc od štátu na váš Krtkoland, pričom sem-tam sa názov J&T objavuje vo vlastnostiach nejakého toho vládneho dokumentu napríklad ku kúpe akcií SPP.

Miroslav Trnka so svojimi partnermi postavili Eset na zelenej lúke a vybudovali z neho špičkovú, globálnu IT firmu, o ktorej som nikdy nepočul v súvislosti s akýmikoľvek obchodmi so štátom. J&T sa dlhodobo a opakovane spomína v súvislosti s rôznymi podozrivými, podivnými štátnymi zákazkami. Patrik Tkáč z J&T obhajoval pred rokmi v Lampe mečiarovské budovanie "slovenskej kapitálotvornej vrstvy"...

O J&T sa tiež zvyklo písať v súvislosti napríklad s konským pólom v Tatrách za účasti takých prominentov ako je Ivan Lexa alebo pri príležitosti vášho narodeninového žúru, kde zase zrejme nemohol chýbať Fedor Flašík, koncert Elánu, dary v podobe dvojtonových sôch levov a celé to vyšlo (podľa bulváru) obyčajných milión eur. Nevkusná megalománia je typická aj pre väčšinu vaších developerských projektov od River Parku až po Tatry - rúbete si to hlava-nehlava.

Nedávno bol s Vami rozhovor aj v Trende, kde ste na margo svojích preferovaných klientov v Tatrách povedali aj toto: „Ubytujú sa na týždeň, dve malé deti, to je kopec problémov, potrebujú lyžiarsku školu, zídu dve jazdy a končia. To znamená nesmrdia mi na zjazdovke, sedia v bufete. Sú omnoho lepší ako lyžiari, ktorí o pol ôsmej stoja pred lanovkou s lyžami a o štvrtej povedia, dal som 26 jázd, jedna ma vyšla na štyri koruny. Takých radi nemáme." Po kritických reakciách ste to po dohode s novinármi zmenili a napriek tomu, že je to neštandardné, v tlačenej verzii sa objavila vaša pozmenená, diplomatická odpoveď. Ale nahliadnutiu do vašej podnikateľskej duše ste už nezabránili. Tá veta utkvela v pamäti.

Z rozhovoru s pánom Trnkom som si na druhej strane zapamätal napríklad to, že sa plánuje venovať charite, s filantropickým prístupom prevádzkuje sympatickú kaviareň a celkovo sa snáží oživiť mesto v Trnave a transformovať ho na mesto kultúry a kreatívneho priemyslu.

Ťažko povedať, možno sú tu naozaj aj ľudia, ktorí Vás nemajú radi jednoducho preto, že Vám závidia. Ale mnohí Vás nemusia možno preto, lebo sa správate ako burani a symbolizujete im ranný, zdivočelý, kovbojský kapitalizmus 90-tych rokov, z ktorých akoby ste nevyrástli. A ľudia ako Miroslav Trnka ukazujú, že to tu už proste nie je štandard. Jemu preto fandím, držím palce a prajem veľa úspechov s podnikaním, Esetom, nadáciou aj s Malým Berlínom. S Vami, pán Rattaj, je to komplikovanejšie...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Deti dospievajú neskôr, dvadsaťpäť rokov je nových osemnásť. Ľudstvo si to môže dovoliť

Vedci naznačujú, že ľudia dnes dospievajú pomalšie.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?